Pogosta vprašanja
Kaj je aplikacija za e-glasovanje?
Aplikacija eGglas je odprtokodna spletna aplikacija, ki omogoča izvedbo tajnih glasovanj oziroma tajnih volitev, kjer ni mogoče ugotoviti, kako je kdo glasoval. Identiteta oziroma avtentifikacija glasovalca se lahko izvaja na tri načine:
- preko emaila (Glasovanje z email vabili), kjer mora urednik glasovanja razpolagati z veljavnimi in unikatnimi email naslovi za vsakega glasovalca;
- preko ujemanja števila ustreznih in dejanskih glasovalcev – gre za možnost »Hitro glasovanje«. Primerno je za posebne okoliščine, ko (i) glasujejo vsi ustrezni glasovalci, torej je udeležba 100 %, in (ii) je število glasovalcev razmeroma majhno (do okoli 20 oseb). V takih primerih je hitro glasovanje izredno učinkovito, zagotavlja pa enako stopnjo varnosti in tajnost kot ostali dve možnost;
- preko API avtentifikacije, kjer se identiteta preveri znotraj zunanjega sistema- Ttrenutno je implementirana AAI avtentifikacija (Glasovanje z AAI avtentifikacijo).
Kdo razvija aplikacijo?
Aplikacijo razvija Center za družboslovno informatiko (CDI), Fakulteta za družbene vede. Aplikacijo je naročilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Služba za digitalizacijo izobraževanja. Gostovanje in brezplačno uporabo na domeni eglasovanje.sio.si vsem uporabnikom z AAI identiteto omogoča Arnes.
Kako aplikacija zagotavlja tajnost in anonimnosti?
Aplikacija je odportokodna, torej vsak lahko preveri naslednje:
- Kontaktni podatki glasovalcev in tudi dejstvo, da je nekdo glasoval, so ločeni od podatkov o vsebini glasovanja (kako je kdo glasoval). Administrator ima sicer vpogled, kdo je glasoval, vendar se pri ločenem in neodvisnem zapisovanju same vsebine glasovanja v bazo ne shranjujejo nobeni drugi podatki (identifikatorji, parapodatki, časovna značka, IP številka), ki bi omogočali povezavo z identiteto glasovalca. Zato je nemogoče ugotoviti, kako je kdo glasoval. Če karikiramo, tudi če policija na osnovi zakona zahteva informacijo o glasovanju (kako je nekdo glasoval), tega ne bo mogoče ugotoviti. Enako velja v primeru, če se ponudi izjemno velika nagrada programerjem, ne bodo mogli ugotoviti, kako je kdo glasoval.
- Po aktiviranju glasovanja je vprašalnik (oziroma glasovnica) zaklenjen in enako velja tudi za vse nastavitve. Aktiviranega glasovanja zato ni mogoče spreminjati, kar preprečuje vsako naknadno manipulacijo s strani organizatorja volitev. V primeru resnih sprememb je treba glasovanje kopirati in ustvariti novo glasovanje.
- Do rezultatov ni mogoče dostopati, dokler glasovanje ni zaključeno (deaktivirano), kar preprečuje vsak preliminarni vpogled v rezultate in morebitno vplivanje ali celo identifikacijo glasovalcev glede na čas glasovanja.
- V pripravi je revizorski pregled, ki bo potrdil zgoraj navedene informacije.
Kako deluje hitro glasovanje?
Primerno je za posebne okoliščine, ki pa so razmeroma pogoste (npr. sestanki). Gre predvsem za primere, kjer glasuje manjše število glasovalcev, ki pa vsi sodelujejo. Če je npr. na sestanku 9 oseb, ki želijo tajno glasovati o določenem predlogu, je postopek naslednji:
- Na samem začetku oziroma Nastavitvah se vpiše število glasovalcev (torej 9).
- V zavihku Vprašalnik se na običajen način izdela glasovnico in se aktivira.
- URL glasovanja se posreduje vsem glasovalcem na poljuben način (QR koda, email, fizično, zvočno ipd.). Lahko se pri tem izdela tudi enostavnejši URL (lepi link).
- Ko je glasovanje zaključeno, se pogleda število glasov – če se ujema z napovedanim (torej z 9), je glasovanje veljavno. V ostalih primerih pa je lahko veljavno le pogojno in šele nadaljnje poizvedovanje lahko razjasni, če je potrebno glasovanje ponoviti. Če namreč nekdo ni glasoval, bo število oddanih glasovnic premajhno. Če pa kdo (po pomoti ali namerno) glasuje dvakrat, bo število glasovalcev preveliko. Primer, da nekdo ni glasoval, nekdo drug pa je glasoval dvakrat, je sicer praktično nemogoč. V vsakem primeru je za potrebe razčiščevanja potrebno preveriti potrdila o glasovanju – vsak udeleženec, ki je uspešno glasoval, je namreč dobi potrdilo o glasovanju in organizator lahko ta potrdila po potrebi tudi zbere. V primeru kakršnihkoli pomislekov je seveda treba izbrati katero od ostalih dveh možnosti.
Načeloma take volitve niso veljavne. V primeru, da je število manjše, je to lahko v redu, če je za nas sprejemljivo, da eden ali več volivcev ni sodelovalo. V primeru preseganja pa so težave večje, saj je nekdo glasoval nedovoljeno. V vsakem primeru velja preko potrdil o glasovanju preveriti, kako so sodelujoči glasovali. V primeru kakršnega dvoma pa je treba ponoviti volitve ali pa jih izvesti na drug način.
Ali je uporaba brezplačna?
Aplikacija se na domeni glasovanje.sio.si uporablja brezplačno pod siceršnjim pogoji Arnesovih storitev.